چندی پیش گروه Doppelmayr  در اتریش، که یکی از فعالان عمده حوزه ساخت تله کابین است، از متخصصان شرکت NSK به منظور تعویض رولربیرینگ های اسپیندل اصلی یک ماشین تراش بزرگ دعوت نمود. به دلیل سن بالای مجموعه اسپیندل، این پروژه شامل عملیات مهندسی معکوس متعددی بود که توسط تیم متخصص NSK پشتیبانی گردید و نتیجه آن انتخاب رولربیرینگ استوانه ای دو ردیفه فوق دقیق برای موقعیت مرکزی بیرینگ بود.

به دلیل افزایش تقاضای عمومی برای تله کابین ها در مناطق شهری مرتفع یا غیر قابل دسترسی به عنوان یک جایگزین اقتصادی و سریع برای حمل و نقل زمینی سنتی، گروه Doppelmayr  تا کنون بیش از ۱۴۶۰۰  سیستم تله کابین برای مشتریان خود در ۸۹ کشور ساخته است. این شرکت تمام اجزاء سیستم های تله کابین های خود را می سازد.
بلبرینگ تله کابین

تله کابین ساخت Doppelmayr

از جمله مهم ترین اجزاء یک مجموعه تله کابین که نقش مؤثری در عملکرد کلی سیستم بر عهده دارند، قرقره های بزرگ مستقر در ایستگاه های پایین و بالای تله کابین می باشند که کابل اصلی را در مسیر خود هدایت می کنند. سطوح بیرین این قرقره ها، با دقت بسیار بالایی تولید می شوند تا نسبت به عملکرد روان و هدایت امن کابل ها اطمینان حاصل گردد.
چرخ تله کابین

نمایی از چرخ
تعریف پروژه برای شرکت NSK:

این قرقره ها به وسیله ماشین تراش های بسیار بزرگ، ماشین کاری می شوند. این پروژه از آن جا کلید خورد که بیرینگ اصلی ماشین تراش مربوطه در شرکت Doppelmayr  نیازمند به تعویض گردید و این امر، شرکت مذکور را با مسائلی مواجه نمود. مشکل اصلی در جایگزینی بیرینگ های مورد نظر، سن بالای ماشین و این واقعیت بود که صاحبان شرکت سازنده ماشین تراش تغییر کرده بودند و در نتیجه مدارکی در خصوص مجموعه اسپیندل اصلی باقی نمانده بود. به همین دلیل شرکت Doppelmayr از شرکت NSK برای رفع مشکل دعوت نمود.
بیرینگ اسپیندل

کارمندان NSK در حال تعویض بیرینگ اسپیندل
مراحل تعویض بیرینگ های اسپیندل توسط شرکت NSK:

در این پروژه، با انجام مجموعه ای از فعالیت های مهندسی معکوس، مشخصات بیرینگ مرکزی، موقعیت بیرینگ ها و پارامترهای مونتاژ، شامل لقی بیرینگ و ضخامت رینگ فاصله انداز (spacer ring) به دست آمد. نتایج بررسی ها نشان داد که بیرینگ مرکزی باید با رولربیرینگ های دو ردیفه دقت بالا با سایز مناسب تعویض گردد. همچنین شرکت NSK به توسعه استراتژی های تعویض بیرینگ ها در شرکت Doppelmayr کمک نمود.
رولر بیرینگ NSK

رولربیرینگ کف گرد استوانه ای فوق دقیق

تعویض بیرینگ به گونه ای انجام گردید که زمان بندی تولید دچار مشکل نشد. تکنسین های شرکت NSK لقی بیرینگ را پس از نصب، به دقت اندازه گرفتند تا از درستی میزان آن اطمینان حاصل نمایند. این کار با بهره گیری از تست های دینامیکی انجام گرفت که نتیجه این تست ها نشان دهنده رسیدن به لقی ۰۰۵/۰ میلیمتر بود که پیشتر اندازه گیری شده بود. همچنین دمای بیرینگ در فاز راه اندازی اولیه، اندازه گیری گردید که هیچ نکته غیر معمولی در آن مشاهده نشد و این دستگاه در حال حاضر به کار خود ادامه می دهد

imageart: 

Leave a comment

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.