استفاده از برینگ مغناطیسی در اولین سیستم چگالش گاز در زیر آب

های نوین
برینگ کمپرسور
برینگ مغناطیسی جهت نصب در زیر آب
به تازگی در ماه نوامبر سال ۲۰۱۵ میلادی اولین سامانه چگالش گاز در زیر آب توسط برینگ مغناطیسی شرکت SKF تجهیز شد. این سامانه که توسط شرکت «استات ایل» ساخته شده است، در میدان گازی عسگرد در نزدیکی ساحل نروژ قرار دارد.
سامانه چگالش گاز در زیر آب این امکان را ایجاد می کند که با متراکم کردن گاز، مدت زمان بهره برداری از یک میدان گازی افزایش یابد. به عبارت دیگر با این سامانه همچنان می توان از چاه های تعطیل و یا نیمه تعطیل بهره برداری نمود.
به طور سنتی فرآیند چگالش گاز بر روی سکو انجام می گیرد. اما در پروژه عسگرد شرکت استات ایل و شریکانش تصمیم گرفتند که عملیات چگالش در زیر دریا و نزدیک دهانه چاه انجام بگیرد. این تغییر باعث افزایش بازده چاه و طولانی تر شدن مدت بهره برداری می شود.
فناوری برینگ مغناطیسی SKF نقش کلیدی در دستیابی به این تکنولوژی داشته است. استفاده از این برینگ ها باعث حذف بعضی از اجزا مانند روغن روان کاری، کاسه نمد و جعبه دنده می شود و طراحی و اجرای طرح را آسان تر می نماید. به دلیل یکپارچه بودن برینگ های مغناطیسی با محفظه کمپرسور نیز، از نشت گاز و آلودگی های زیست محیطی جلوگیری می شود. همچنین بدون اصطکاک بودن برینگ های مغناطیسی، سرعت دوران را بالا می برد، استفاده از کمپرسور های کوچکتر را ممکن می سازد و زیر ساخت های فرآوری را سبکتر می سازد.

برینگ مغناطیسی برای سامانه چگالش گاز
میدان گازی عسگرد در ساحل نروژ
جرمی لپلی، مدیر مکاترونیک مغناطیسی زیر آب شرکت SKF در این باره می گوید: “این دستاورد عظیمی پس از پنج سال تلاش سخت، آزمایش و کیفیت سنجی بوده است. فشرده سازی گاز در تأسیسات زیر آب گامی مهم در بخش نفت و گاز به حساب می آید. برینگ های مغناطیسی SKF امکان چگالش گاز بدون نیاز به روغن را به طور قابل اطمینانی ایجاد نموده اند.”
شرکت SKF قرار داد خود درباره تأمین برینگ مغناطیسی مورد استفاده در موتور الکتریکی ۱۱٫۵ مگاواتی گریز از مرکز شرکت MAN Diesel & Turbo را در سال ۲۰۱۱ منعقد کرد. اجزای مکانیکی با استفاده از فناوری شرکت Statoil در سال ۲۰۱۳ درون محفظه کمپرسور منتاژ شدند و سپس ساخت و آزمایش هرکدام از ۲ واحد قبل از نصب در زیر دریا شروع شد که این فرآیند نیز بیش از ۲۰۰۰ ساعت زمان برده است.
همچنین شرکت SKF جهت پشتیبانی برینگ های مغناطیسی سیستم هدایت از راه دور را نیز فراهم نمود. که این تسهیلات روشی مؤثر و بهینه جهت نظارت بر عملکرد و نگهداری این برینگ های مغناطیسی ایجاد می کند.
قبل از راه اندازی برینگ های مغناطیسی در گاز مرطوب و شرایط مشابه دریای شمال آزمایش شدند و از عملکرد آنها در عمل اطمینان حاصل شد. همچنین سیستم نظارتی این برینگ های مغناطیسی نیز برای شرایط سخت زیر آب طراحی شده اند.
در پایان لازم به ذکر است که این دستاورد به لطف تجربه و دانش فنی بالای شرکت SKF در پروژه های زیر آب به دست آمده و خود می تواند دانشی باشد برای پروژه های آینده.

Leave a comment

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.